We know the company environment well and we'll advise you
how to do it right

FOR FREE
Hot job offers
Discreetly

Discreetly

We find you a new job without your current employer finding out that that you are looking for one.

Transparently

Transparently

You will always be informed where we send your CV, and who sees it.

Free of charge

Free of charge

Cooperation with us is always free of charge. From the initial contact until starting your new job.

One step ahead

One step ahead

We prepare you perfectly for the interview.  We will go together through specific topics and situations that you will come across at the interview.

Tailor-made

Tailor-made

You do not need a job urgently, but are on the look-out for better opportunities?  We will contact you when an interesting job appears that fits your requirements.

We'll give you advice

We'll give you advice

Received a job offer? Need an objective opinion? Discuss with us whether the salary package corresponds to your abilities and market trends. You can also try our payroll calculator.

How the cooperation works

1
WE INVITE YOU FOR THE INITIAL INTERVIEW

We will evaluate your strengths and weaknesses, your previous experience and will get to know your personality better. Based on this information, we will look for the most relevant position in a company that best suits your qualifications and personality. We will give you feedback and suggestions for improvement at the end of the interview.

2
WE PRESENT YOUR CV TO A SPECIFIC EMPLOYER

We will discuss suitable options with you and recommend your CV with emphasis on your qualities to relevant firms you would like to work for.  We will do our best to arrange an interview for you in preferred companies.

3
WE PREPARE YOU FOR AN INTERVIEW WITH A CLIENT

We will advise you on how to sell your qualities, motivation and ambitions in the best possible way. After the interview with client we will discuss your impression and do the same with the client. If both parties express serious interest in cooperation you can look forward to a new employment. If however, for some reason the outcome is not what expected we continue searching for another career opportunities for you.

4
WE STAY IN TOUCH

Even after you have commenced a new job we will stay in contact. We want to hear from you whether you are happy in the new job or you would like to discuss a problem or a doubt. We are here to support you.

Have you ever wondered if you really get paid what you deserve?

Check it out with our salary calculator.
AVERAGE SALARY LOWEST SALARY HIGHEST SALARY

Our expertise

REAL ESTATE & CONSTRUCTION

REAL ESTATE & CONSTRUCTION

We are a recruitment consultancy in the area of Real Estate & Construction with the higher number of senior consultants compared to the competition. Therefore, we are able to provide you with extensive knowledge in this field (residential and commercial real estate - office, retail, industrial), recommend the most suitable employer, or be an alarm for you not to make a possibly wrong career step.We will advise you which company culture fits you the most and where you will develop professionally. Last but not least, we will guide you through the salary negotiations with your potential employer. Are you looking to join a real estate consultancy, developer or private equity fund? We want to know about you.

Most frequently filled jobs
 • Letting / Leasing Manager
 • Project Manager
 • Property / Facility Manager
 • Construction Manager
 • Asset Management
 • Cost Manager
 • Valuation / Investment
 • Development / Expansion Manager
Sales & Marketing

Sales & Marketing

Prušák Group Sales & Marketing are looking for specialists across the industry not only in the Czech Republic, but also in CEE countries. We will provide you with the highest quality offers in B2B, and we also successfully find career opportunities for applicants with B2C experience. Our clients are proven companies that enjoy a positive response from employees and customers. They are mostly medium-sized companies or corporations with turnover of over 10 billion Czk as well as small successful companies with clear vision and efficient processes. Are you interested in working for an American, German, Australian or Czech company? We will discuss all options with you. Discreetly.

Most frequently filled jobs
 • Area Sales Manager
 • Head of Marketing
 • Business Development Manager
 • Marketing / PR Manager
 • Sales Director
 • Digital Marketing Manager / Specialist
 • Key Account Manager
 • Marketing / PR Specialist
 • Territory Sales Representative
 • Brand Manager
Sales & Marketing
Logistics & Supply Chain

Logistics & Supply Chain

The Logistics & Supply Chain specialisation is led by experienced logistics specialists who have proven track record on a strategic position at a multinational corporation. Our division is a credible partner in identifying right job opportunities as well as advising on salary negotiations. Should you prefer client side or provider of specific supply chain solution, we are ready to assist you - regardless of seniority status. Maximum level of discretion is guaranteed.

Most frequently filled jobs
 • Sales Manager Logistics
 • Supply Chain Analyst
 • Logistic / Supply Chain Manager
 • Depot Manager
 • Demand Planner
 • Disponent
 • Managing Director
 • Customer Service Specialist

Feedback from candidates

„S nabídkami mě oslovovali různí headhunteři, ale málokterá byla pro mě tak relevantní jako od PG. Byla to výzva. Aktivně jsem nehledal, ale jsem rád, že jsem do toho šel.“
Petr
Export Manager CEE
,,Děkuji Vám za zprostředkování práce snů i celkové nasměrování! Po návratu z Ameriky jsem moc nevěděla kam dál, tak moc děkuji, že jsem měla možnost to s Vámi probrat a udělat si jasno. Marketing mě nikdy nenapadl, ale měla jste pravdu, je to přesně ono! Říkala jsem o Vás ještě bývalé kolegyni, tak Vás bude kontaktovat. Děkuji.“
Zuzana
Marketing & PR Coordinator
„Do pár let jsem chtěl vést výstavbu od A do Z. V PG mi pomohli zvolit vhodnou pozici i firmu, která mě bude kariérně rozvíjet.“
Marek
Head of Project Management
„Děkuji. Vaše společnost mi byla doporučena od kolegy, který si chválil Váš přístup. Vaše profesionalita a přehled na trhu je nejlepší s jakou jsem měl možnost se doposud setkat. Díky Vám jsem tam kde jsem a až budu hledat další nové kolegy do týmu, určitě se ozvu.“
Jakub
Area Sales Manager ČR & SR
„Ještě jednou děkuji za Váš čas věnovaný mému profesnímu nasměrování. Opravdu jste mi otevřeli oči a obě doporučené pozice jsou pro mě velmi zajímavé. Předala jsem Váš kontakt i kolegům, kteří řeší stejné dilema.“
Mirka
Supply Chain Manager
„Ráda bych poděkovala za Váš přístup a úspěšnou spolupráci při získání pozice Marketing Managera CEE. Budu v rámci druhého kvartálu posilovat tým o digitálního specialistu, moc ráda se na Vás obrátím.“
Tereza
Marketing Manager CEE
"Nejlepší personální společnost, se kterou jsem se kdy setkala. Komunikace byla velmi příjemná a  probíhala v nejlepším pořádku. Paní konzultantka Šmídová z Real estate & construction se opravdu snaží a je za ní vidět spousta práce. Na pohovoru se ptají věcně, především na věci kolem oboru, žádné psychologické hry. Pokud budu znovu hledat práci, určitě se opět obrátím právě na Prušák Group."
Lucie
Projektant / Stavbyvedoucí TZB
Arrow
Zkušenosti uchazečů a firem
Outplacement – služba, která teď u firem frčí!

Outplacement – služba, která teď u firem frčí!

Současná doba je plná změn. Máme za sebou karanténu, která téměř na 2 měsíce zastavila řadu firem, prošli jsme první vlnu propouštění, zastavením náborů a teď se vše postupně rozbíhá a začíná sčítání ztrát. Mnoho firem naštěstí „přežilo“ a udrželo si své zaměstnance, ale stále je svírá nejistota a strach z druhé vlny a dalšího zastavení ekonomiky, kterou by už ustát nemuseli.
10.6.2020
10.6.2020
Koronavirus na trhu práce

Koronavirus na trhu práce

Covid-19 – celosvětové téma číslo jedna, které zasáhlo mnoho oborů. Pomalu vystupujeme z nejistoty, nařízení se nyní uvolňují a vypadá to, že se život vrací zpět do „zajetých kolejí“. Nebo ne? Jak to tedy teď vypadá na trhu práce a jak koronavirus ovlivnil pracovní nabídky?
27.5.2020
27.5.2020
Pracovní trh se mění – Jak vyplout z davu a získat vysněnou pozici?

Pracovní trh se mění – Jak vyplout z davu a získat vysněnou pozici?

Časy, kdy byl kandidátů nedostatek a personalisté se radovali z každého nového CV už jsou bohužel pryč a koronavirus v tomto ohledu značně zamíchal kartami. Momentálně je na trhu mnohem více volných kandidátů, než pracovních pozic. Nemá však smysl dál vyčkávat a čekat, jak se situace vyvine. Získat pozici snů můžete za jakýkoliv podmínek, musíte však vystoupit z davu!
13.5.2020
13.5.2020

Looking for
interesting offers on the market?

Leave us a contact and get access to the most attractive "undercounter" offers on the market.