We are familiar with the corporate culture and working environment at the companies
that we will advice you accordingly

Where else would you find such information free of charge?
Hot job offers
Discreetly

Discreetly

We find you a new job without your current employer finding out that you are seeking a career change.

Transparently

Transparently

You will always be consulted in advance as to which company we would propose to send your CV .

Free of charge

Free of charge

Co-operation with us is always free of charge. From the initial contact until you formally commence your new position.

One step ahead

One step ahead

We prepare you in advance for your interview.  We will talk you through the specific topics and situations that you may come across at the interview.

Tailor-made

Tailor-made

You do not need seeking an immediate change but are open to new opportunities?  We will contact you when an interesting role that appears to match your requirements becomes available.

Salary guidance

Salary guidance

Have you received a formal offer of employment? Do you need an objective third-party opinion? You may have a confidential discussion with us as to whether the salary package proposed is inline with the current market. You may also try our payroll calculator for comparison purposes.

How the cooperation works

1
WE INVITE YOU FOR THE INITIAL INTERVIEW

We will evaluate your strengths and weaknesses, your previous experience and will get to know you as a person better. Based on this information, we will look for the most relevant position in a company that best suits your qualifications and personality. We will give you honest feedback and suggestions for areas of improvement at the end of the interview.

2
WE PRESENT YOUR CV TO A SPECIFIC EMPLOYER

We will discuss suitable options with you and recommend your CV with emphasis on your qualities to relevant firms you could potentially consider working for in the future.  We will do our best to arrange an interview for you in these prospective companies.

3
WE PREPARE YOU FOR AN INTERVIEW WITH A CLIENT

We will advise you on how to "sell" your personal strenghts, qualities, motivation and ambitions in the best possible way to a potential employer. After the interview with the potential firm we would get your feedback and establish the same from the client before progressing.  If both parties express mutual interest in co-operation, then a further meetings may be arranged with a view to formalising terms of employment. If however, for some reason the outcome is not what was expected, we would continue the search for other potential career opportunities for you.

4
WE STAY IN TOUCH

Even after you have commenced your new employment, we would hope to remain in contact. We would like to hear from you whether you are happy in the new found role or if you would like to discuss a problem or concern. We are here to support you going forward.

Have you ever wondered if you really get paid what you deserve?

Check it out with our salary calculator.
AVERAGE SALARY LOWEST SALARY HIGHEST SALARY

Our expertise

REAL ESTATE & CONSTRUCTION

REAL ESTATE & CONSTRUCTION

We are a recruitment consultancy that specialises in the field of Real Estate & Construction with one of the largest teams solely dedicated to this sector in the recruitment industry. We are able to provide you with extensive knowledge in this field (residential and commercial real estate - Investment, Development and Advisory services across all sectors including offices, retail, industrial and residential). We can advise you on which company culture may fit you best and where you may develop professionally. 

Knowing the market, we are well placed to guide you through the often complex series of salary, structure and benefits negotiations with your potential employer. 

Are you looking to join a real estate consultancy, developer or private equity fund? We would love to hear from you and learn more about your experience and future aspirations. 

Most frequently filled jobs
 • Letting / Leasing Manager
 • Project Manager
 • Property / Facility Manager
 • Construction Manager
 • Asset Management
 • Cost Manager
 • Valuation / Investment
 • Development / Expansion Manager
Sales & Marketing

Sales & Marketing

Prušák Group Sales & Marketing are looking for specialists across the industry not only in the Czech Republic, but also across Central & Eastern Europe. We can provide you with the highest quality offers in B2B, and we can also successfully find career opportunities for applicants with B2C experience. Our clients are proven companies that value a positive feedback from their employees and customers. Our clients include medium-sized companies or corporations often with turnover in excess of 10 billion Czk as well as small private and entrepreneurial companies with a clear vision and efficient processes. Are you interested in working for an American, German, Australian or Czech company? We will discuss all the potential options with you. We can guarantee you complete discretion.

Most frequently filled jobs
 • Area Sales Manager
 • Head of Marketing
 • Business Development Manager
 • Marketing / PR Manager
 • Sales Director
 • Digital Marketing Manager / Specialist
 • Key Account Manager
 • Marketing / PR Specialist
 • Territory Sales Representative
 • Brand Manager
Sales & Marketing
Logistics & Supply Chain

Logistics & Supply Chain

The Logistics & Supply Chain division in our organisation is led by our experienced Logistics specialists who have proven track record on placing suitable candidates in key positions at multinational corporations. Our Logistics & Supply Chain division is a credible partner in identifying the right job opportunity as well as advising on complex salary and package negotiations. Should you prefer to work on the client side or provider of specific supply chain solutions, we are ready to assist you in your requirements regardless of the seniority of the position.

Most frequently filled jobs
 • Sales Manager Logistics
 • Supply Chain Analyst
 • Logistic / Supply Chain Manager
 • Depot Manager
 • Demand Planner
 • Disponent
 • Managing Director
 • Customer Service Specialist

Feedback from candidates

„S nabídkami mě oslovovali různí headhunteři, ale málokterá byla pro mě tak relevantní jako od PG. Byla to výzva. Aktivně jsem nehledal, ale jsem rád, že jsem do toho šel.“
Petr
Export Manager CEE
,,Děkuji Vám za zprostředkování práce snů i celkové nasměrování! Po návratu z Ameriky jsem moc nevěděla kam dál, tak moc děkuji, že jsem měla možnost to s Vámi probrat a udělat si jasno. Marketing mě nikdy nenapadl, ale měla jste pravdu, je to přesně ono! Říkala jsem o Vás ještě bývalé kolegyni, tak Vás bude kontaktovat. Děkuji.“
Zuzana
Marketing & PR Coordinator
„Do pár let jsem chtěl vést výstavbu od A do Z. V PG mi pomohli zvolit vhodnou pozici i firmu, která mě bude kariérně rozvíjet.“
Marek
Head of Project Management
Spolupracoval jsem s p. Šmídovou a chtěl bych jí velmi poděkovat za zprostředkování mého nového zaměstnání. Oceňuji její profesionální přístup, formu komunikace a poradenství. Kdybych mohl dám 6*. Při hledání nového zaměstnání bych se určitě obrátil na Prušák Group.
Rastislav
Junior Project Manager
„Děkuji. Vaše společnost mi byla doporučena od kolegy, který si chválil Váš přístup. Vaše profesionalita a přehled na trhu je nejlepší s jakou jsem měl možnost se doposud setkat. Díky Vám jsem tam kde jsem a až budu hledat další nové kolegy do týmu, určitě se ozvu.“
Jakub
Area Sales Manager ČR & SR
„Ještě jednou děkuji za Váš čas věnovaný mému profesnímu nasměrování. Opravdu jste mi otevřeli oči a obě doporučené pozice jsou pro mě velmi zajímavé. Předala jsem Váš kontakt i kolegům, kteří řeší stejné dilema.“
Mirka
Supply Chain Manager
„Ráda bych poděkovala za Váš přístup a úspěšnou spolupráci při získání pozice Marketing Managera CEE. Budu v rámci druhého kvartálu posilovat tým o digitálního specialistu, moc ráda se na Vás obrátím.“
Tereza
Marketing Manager CEE
"Nejlepší personální společnost, se kterou jsem se kdy setkala. Komunikace byla velmi příjemná a  probíhala v nejlepším pořádku. Paní konzultantka Šmídová z Real estate & construction se opravdu snaží a je za ní vidět spousta práce. Na pohovoru se ptají věcně, především na věci kolem oboru, žádné psychologické hry. Pokud budu znovu hledat práci, určitě se opět obrátím právě na Prušák Group."
Lucie
Projektant / Stavbyvedoucí TZB
Při hledání nové práce mi pomáhala Lucia Buriánová. Vše proběhlo profesionálně, rychle a na úrovni. Našel jsem práci, kterou jsem hledal. Až budu příště měnit práci, opět se s důvěrou obrátím na PG.
Tomáš
Development
Velice profesionální přístup. Jmenovitě Dagmar Nováková, která mě oslovila v září 2021 a provedla všemi výběrovými řízeními během cca 8 měsíců, než jsme našli práci, která mi opravdu sedí a kde jsem si byl opravdu jistý, že stojí za změnu. Od začátku až do konce opravdu vyjímečný přístup Dáši, se kterým jsem se nikde jinde nesetkal. Zajistila vše od A do Z - termíny pohovorů, změny termínů, pravidelný follow up s vývojem atd. Navíc vždy velice příjemná a milá komunikace. Troufnu si říct, že se z nás po těch 8 měsících i stali přátelé :) Doporučuji.
Martin
Leasing Consultant
S prací společnosti Prušák Group jsem velmi spokojen. Vyzdvihnout bych chtěl především práci mojí konzultantky Venduly Šmídové kdy v její péči vše běželo "jako na drátkách" bez zbytečných prostojů, komunikované informace byly pravdivé a její profesní znalost branže stavebnictví více než příkladná. Děkuji.
Michal
Project Manager
Bezproblémové jednání. Agentka se i přes časové prodlevy na straně zaměstnavatele snažila vždy věci posunout.
Petr
Manažer projektu
Arrow
Zkušenosti uchazečů a firem
LETTING/LEASING MANAGER - OWNER OF THE COMMERCIAL PROPERTIES

LETTING/LEASING MANAGER - OWNER OF THE COMMERCIAL PROPERTIES

DO YOU HAVE EXPERIENCE IN LETTING OF COMMERCIAL PROPERTIES? DO YOU SPEAK COMMUNICATIVE ENGLISH? THEN, COME TO MEET US! Something about THE CLIENT: Real Estate developer and owner of the commercial properties offers an attractive position, LETTING MANAGER for their OFFICE premises based in PRAGUE. Something about YOU: The ideal candidate will be someone, who is goal-oriented, effective communicator with sales talent and with the ambition to bacome successful in closing deals. TO SUMMARIZE IT: Your main responsibilities: Building relationships with potential tenants, presentation of available spaces Searching for new business opportunities and potential tenants Cooperating with real estate units Communication with potential tenants, presentation of available spaces, presentation of plans (layouts) and specification of vacant unit Presentation and negotiation of letting contract conditions Market research – monitoring of competitors, new developments etc. Support and close cooperation with colleagues in the letting team Communication with marketing department Elaboration of simple analyses and report preparation Database updating The Sales Consultant will ideally have a university degree; experience in letting of commercial properties idealy experience with letting of office spaces. You should not lack a motivation to learn and develop your skills and have passion for a business. Since you will be facing clients on everyday basis you should have good communication and organisational skills. Excellent spoken and written Czech/ Slovak and English is also essential as most of the clients are non-Czech speakers. The client offers ambitious fix salary (depending on relevant experience), annual bonuses mobile phone, notebook, lunch vouchers, 25 days of annual leave, trainings, team buildings and other benefits. Did you find yourself in this role? We are looking forward to your CV!
10.5.2024
10.5.2024
Outplacement – služba, která teď u firem frčí!

Outplacement – služba, která teď u firem frčí!

Současná doba je plná změn. Máme za sebou karanténu, která téměř na 2 měsíce zastavila řadu firem, prošli jsme první vlnu propouštění, zastavením náborů a teď se vše postupně rozbíhá a začíná sčítání ztrát. Mnoho firem naštěstí „přežilo“ a udrželo si své zaměstnance, ale stále je svírá nejistota a strach z druhé vlny a dalšího zastavení ekonomiky, kterou by už ustát nemuseli.
10.6.2020
10.6.2020