Pracovní trh se mění – Jak vyplout z davu a získat vysněnou pozici?

13.5.2020
Pracovní trh se mění – Jak vyplout z davu a získat vysněnou pozici?

Časy, kdy byl kandidátů nedostatek a personalisté se radovali z každého nového CV už jsou bohužel pryč a koronavirus v tomto ohledu značně zamíchal kartami. Momentálně je na trhu mnohem více volných kandidátů, než pracovních pozic. Nemá však smysl dál vyčkávat a čekat, jak se situace vyvine. Získat pozici snů můžete za jakýkoliv podmínek, musíte však vystoupit z davu!

Během karantény nám denně chodili i stovky CVček a i když rad, jak napsat zajímavé CV je plný internet, realita byla jiná. 85% nově příchozích životopisů neumělo zaujmout a o pár minut později jsme už nevěděli, zda jsme toto CV četli či nikoliv. Bílá popsaná stránka, plná nahuštěných informací bez jakéhokoliv nápadu, odlišení, formátování… V mnoha případech poslána bez jakéhokoliv průvodního dopisu či vysvětlení, proč kandidát na pozici reaguje. A věty jako „Posílám své CV“ nebo „Pozice mě zaujala, chci více info“ celkový dojem ze zaslaného profilu příliš nezlepšily.

Ano, před pár týdny byl personalista šťastný i za takové CV a pokud kandidátovi zkušenosti alespoň částečně odpovídali popisu pozice, už měl pozvání na pohovor. Teď ale je z čeho vybírat a tak pokud toužíte zazářit mezi „bílými papíry“, stačí málo!

Zde pro vás máme pár tipů:

Fotografie – Samozřejmě, že záleží na zkušenostech a ne na vzhledu, ale víte, že přiložením fotky dáváte svému CV úplně jiný efekt? Najednou Vás personalista nevnímá jen jako list papíru, ale hned za ním vidí konkrétního člověka. Víc si Vás pamatuje a máte mnohem větší šanci, že budete pozván/a na pohovor. Volte však fotku, kde je vidět pouze váš obličej a část ramen, na fotce vypadáte dobře, jste vhodně oblečeni a usmíváte se. Není nic úsměvnějšího, než když o sobě kandidát v motivačním dopisu píše, jak je pozitivní a usměvavý, ale přiloženou fotografií říká opak, nebo když pošle třeba fotku v plavkách z dovolené před 15ti lety. 😊

Barvy a grafika – že si s tím nevíte moc rady? Nevadí, internet je plný zajímavých šablon a programů, které vám CV upraví. Bude vypadat dobře, přehledně a uděláte s ním lepší dojem. A pokud reagujete na pozice, kde se kreativita očekává, popusťte uzdu své fantazii a řekněte životopisem něco o sobě! No schválně, pozvali byste si na pohovor kandidáta, který by vám na pozici do marketingu poslal nudnou bílou stránku ve Wordu bez jakýchkoliv úprav, ač by o sobě v motivačním dopise tvrdil, že je kreativní? Asi byste mu to také moc nevěřili… Kreativitě se zkrátka meze nekladou, ale všeho s mírou! Hlavně pozor na tmavé barvy a vyvarujte se ohraničení celé stránky. Ať se personalista po otevření Vašeho CV nelekne, a nezareaguje stylem „Ježiši, kdo umřel?“. Používejte zdravý selký rozum a CV vždy přizpůsobte pozici, na kterou reagujete.

Text – stručně, přehledně, jednoduše. Když budete mít CV i na 2 či 3 stránky, bude hezky přehledné a stručně zde bude vysvětleno, kde jste pracoval/a, od kdy do kdy, na jaké pozici, co jste dělal/a a s čím máte zkušenosti, potěší nás to víc, než krátký a nic neříkající odstavec, kde bude heslovitě vypsáno: „Zkušenosti s pronájmem nemovitostí, vedením projektů, s prací v korporátu, s vedením týmu, atd.“ Volte zkrátka zlatou střední cestu. Přehnaně stručné CV může působit dojmem, že nemáte příliš zkušeností a naopak životopis o 10ti stránkách se nejspíš nebude chtít nikomu číst. 😊

Motivační dopis – klasické motivační dopisy už postupně vycházejí z módy, ale když zašlete jen životopis, pořád to působí tak nějak neúplně… Nepište romány na 10 stránek, kde budete dopodrobna popisovat každý krok své kariéry, ale krátký odstavec o tom, kdo jste, proč reagujete a co můžete firmě nabídnout, vás krásně uvede a ukáže personalistovi, že neposíláte své CV bezmyšlenkovitě do všech stran, ale dáváte si s výběrem záležet. A za to jsou rozhodně další plusové body!

Pravopis a překlepy – CV si po sobě pečlivě přečtěte a dejte ho na kontrolu i někomu dalšímu. Víc očí, víc vidí. Pravopisné chyby či překlepy jako „jsem pečolivá“ či „ovládám exscel“ vám mohou zkazit i sebelepší CV. Též se podívejte, komu životopis zasíláte a oslovte ho správně. Když pošlete personalistce paní Novákové reakci na pozici začínající oslovením „Dobrý den pane Vopičko“, věřte, že jí to moc nepotěší. 😊

Celková forma – Prodejte se! Životopis je něco, co Vás prezentuje a „prodává“. Berte to tak, a budete mít mnohem více reakcí a pozvání na pohovor. Vložte do úvodu CV krátký odstavec o tom, kdo jste, co umíte a jaké schopnosti a zkušenosti můžete firmě nabídnout. Firmy nechtějí přijmout jen tak někoho, aby zaplnili volnou židli v kanceláři, hledají člověka, který jim vyřeší nějaký problém, posune firmu a bude společnosti zkrátka nějakou přidanou hodnotou. Pokud jste prodejce, vnukněte firmě myšlenku, že jí zvýšíte tržby. Pohybujete se v marketingu? Dejte firmě dojem, že jen díky vám o nich bude každý vědět. Pokud reagujete na běžnější roli, třeba do administrativy, věřte, že když do motivačního dopisu či CV zakomponujete větu, že s vámi budou mít v papírech vždy pořádek, zaujme je to! Buďte jedineční, buďte sví a berte hledání práce jako zajímavou hru. A pokud si s něčím nevíte rady, neváhejte se na nás obrátit! V Prušák Group vám se vším rádi poradíme.

More articles

Outplacement – služba, která teď u firem frčí!

Outplacement – služba, která teď u firem frčí!

Současná doba je plná změn. Máme za sebou karanténu, která téměř na 2 měsíce zastavila řadu firem, prošli jsme první vlnu propouštění, zastavením náborů a teď se vše postupně rozbíhá a začíná sčítání ztrát. Mnoho firem naštěstí „přežilo“ a udrželo si své zaměstnance, ale stále je svírá nejistota a strach z druhé vlny a dalšího zastavení ekonomiky, kterou by už ustát nemuseli.
10.6.2020
10.6.2020
Koronavirus na trhu práce

Koronavirus na trhu práce

Covid-19 – celosvětové téma číslo jedna, které zasáhlo mnoho oborů. Pomalu vystupujeme z nejistoty, nařízení se nyní uvolňují a vypadá to, že se život vrací zpět do „zajetých kolejí“. Nebo ne? Jak to tedy teď vypadá na trhu práce a jak koronavirus ovlivnil pracovní nabídky?
27.5.2020
27.5.2020